کلوت چیست

کلوت پدیده ای طبیعی در بیابان است. این سازه های طبیعی صخره های شنی و نرم هستند و مرکز آن ها سفت و سنگی می شود. کلوت ها بر اثر برخورد بادهای بیابانی به صخره های شنی به وجود می آیند. این صخره ها در دریاچه های نمک گذشته به وجود آمده اند و بر اثر فرسایش و وزش باد ها شکل گرفته اند.   یک طرف آن ها شیب تندتری دارد که مربوط به سمتی است باد بیشتر می وزد و طرف پشت به باد آن شیب ملایم و خاک نرم تری دارد.

بسته به بادها و ترکیبات رسوبات بیابانی یاردانگ ها اشکال گوناگونی به خود می گیرند. این پدیده های بیابانی در بیشتر بیابان های جهان وجود دارند.

یاردانگ ها شبیه آثار باستانی در دل کویر ها و بیابان ها جا خوش کرده اند و گویی ساخته دست انسان هستند. اما آن ها حاصل چندین قرن فرسایش خاک به کمک باد هستند.

 

از کلوتهای بیابانی چین

از کلوتهای بیابانی چین

کلوت در ایران

ایران از نظر جغرافیایی از بی نظیر ترین مناطق جهان از لحاظ آب و هوایی و پوشش گیاهی و جانوری است. بیابان های ایران از بزرگترین و جاذب ترین بیابان های دنیا در میان گردشگران است. وسعت کل بیایان های کشور به حدود ۳۲ میلیون هکتار می رسد. کویر لوت و دشت کویر از بزرگترین و اصلی ترین بیابان های ایران هستند.

واژه کلوت از دو بخش “کل” به معنای آبادانی و کلاته و “لوت” همان کویر لوت، بیابان بخش جنوبی ایران است. از آن ها که سازه های طبیعی شهداد به دلیل شکل ظاهری و تعدد آن ها از فاصله ی زیاد شبیه به شهری با ساختمان ها بلند است اسم آن را کلوت به معنای آبادانی در لوت نامیده اند.

کلوت شهداد

از پدیده های طبیعی بیابان های ایران کلوت ها هستند. و معروف ترین آن ها که این نام از آن گرفته شده است شهر کلوتهای شهداد است. این مجموعه از یاردانگ های طبیعی در ۴۰ کیلومتری شهداد کرمان شکل گرفته اند.

کلوتهای شهداد نیز مانند سایر یاردانگ ها بر اثر فرسایش بادی به وجود آمده اند. این سازه های طبیعی در ۲۰ هزار سال پیش بر اثر فرسایش به وجود آمده اند و در گوشه گوشه ی آن آثار باستانی مربوط به ۴ هزار سال قبل از میلاد و دوران اسلامی یافت شده است.

کلوت بزرگی در کویر لوت

کلوت بزرگی در کویر لوت

 

این سازه های طبیعی زیبا از جاذبه های گردشگری و از میراث طبیعی ایران زمین هستند. که می توانند همه ساله علاقه مندان به کویر و بیابان را به خود جذب کنند.

 

 

منابع:

وب سایت کویرها و بیابانهای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *