صنایع دستی دریایی چیست

صنایع دستی دریایی نمود ذوق و خلاقیت و استفاده بهینه از آنچه طبیعت در اختیار انسان قرار می دهد است. جنوب ایران به دلیل همسایگی دریا و جزایر زیبا و توریستی خود صنعت و بازاری پر رونق دارد. در کنار مرکز خرید های بزرگ و هتل های پر زرق و برق دست فروشانی میبینید که به فروش دست سازه های خود یا همان صنایع دستی دریایی می کنند. صنایعی که بیشتر از سنگ و صدف های دریایی و بقایای آهنکی جانداران دریایی، ساخته و مزین شده اند نام صنایع دستی دریایی را به یدک می کشند.

صنایع دستی دریایی

از مواردی که در طراحی و  تهیه صنایع دستی دریایی استفاده می شود می توان به انواع صدف و لاک حلزون های دریایی نام برد. برخی این زاده های طبیعت را همانگونه که هستند می فروشند و برخی از آن در تزئین اشیای دیگر استفاده می کنند و برخی دیگر با خود صدف ها اشیای جدیدی خلق می کنند.

با توجه به کیلومترها ساحل گرمسیری در جنوب ایران ما شاهد انواع گوناگونی از صدف ها و گوش ماهی های زیبا هستیم که در اثر جزر و مد دریا به ساحل می آیند و یا صید ماهیگیران می شوند. از این رو برخی هنرمندان این خطه از کشور زیبایمان، فرصت را غنیمت شمرده و از این پدیده های طبیعی برای ساخت و تزئین  اجسام بهره می برند.

 

 

انواع صنایع ستی دریایی

فروش صدف ها و گوش ماهی ها به صورت جداگانه و کاملا بدون تغییر

در این موارد صیادان صدف ها و گوش ماهی های زیبا و سالم را پس از صید و شستشو و تمیزکاری به بازار برده و به فروش می رسانند.

فروش صدف و گوش ماهی

 

 

استفاده از صدف و گوش ماهی ها برای تزئین آینه و جعبه و …

در این روش هنرمند با استفاده از قطعه های بزرگ و کوچک صدف در رنگ های گوناگون و یا تک رنگ دست به تزئین اشیایی مانند جعبه و گلدان و قاب عکس و آینه با صدف می زند.

جعبه جواهر تزیین شده با صدف

 

آینه تزئین شده با صدف

 

 استفاده از صدف و گوش ماهی برای تولید اشیا مانند زیور آلات، مجسمه

گاهی هنرمند تنها با استفاده از خود صدف ها با به هم چسبانیدن آن ها دست به خلق مجسمه و یا سایر اشیا می زنند.

 

معرق صدف

با هنر معرق کاری می توانید در مقاله مربوط در سایت کلوت آشنا شوید. اما معرق صدف هنری بسیار شکیل و زیبا و ظریف است و به دست هنرمندان تیراژ محدودی صورت می گیرد. معرق صدف با برش های ظریف صدف های زیبا و در کنار هم گذاشتن آن که منجر به پدید آمدن اثری شکیل و بسیار نفیس می شود، انجام می گیرد.

 

معرق چوب و صدف

 

معرق چوب و صدف

شما فکر میکنید صنایع دستی های دریایی چه ویژگی هایی باید داشته باشند و آبا موارد بالا به طور کاملا صنایع دستی های دریایی رو پوشش داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *