شرکت های هرمی در صنایع دستی

همانطور که می دانید صنایع دستی ایران از متنوع ترین ،اصیل ترین و شناخته شده ترین صنایع دستی جهان هستند. کارگاه های تولیدی صنایع دستی در ایران زمینه اشتغال ده ها هزار نفر را به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده اند. متاسفانه در چند سال اخیر با پدیده شرکت های هرمی آشنا شده ایم و می دانیم که عناصر اصلی آن ها به دنبال سودجویی های شخصی خود هستند. محصولاتی که از طریق این شرکت ها به بازار ارائه می شوند استاندارد مشخصی در بازار ندارند با کیفیتی پایین به دست مشتری نهایی می رسند. حال شوربختانه شاهد این پدیده در بازار هنر های دستی کشور نیز هستیم. شرکت و یا شرکت هایی که مانند یک غده سرطانی تاثیر بسیار بدی بر این بازار محصولات فرهنگی و اصیل می گذارند و ارزش معنوی این آثار را تحت تاثیر قرار می دهند. اما تاثیر منفی این نوع شرکت ها بر بازار صنایع فرهنگی و هنری چیست؟

 

۱: تولید انبوه کالای بی کیفیت :

سیاست سود جویانه شرکت های هرمی عاملی بر تولید انبوه کالای بی کیفیت در کارگاه های صنایع دستی می شود. از طرف مدیران این شرکت ها به تولید کنندگان این عرصه سفارشات عمده ای داده  و از آن ها خواسته می شود تا جای امکان هزینه های تمام شده را پایین بیاورند. از این رو تولید کننده ناچار به تولید کالاهایی با کیفیت پایین هستند. یکی  از دلایلی که تولید کنندگان صنایع دستی حاضر به پذیرش چنین سفارش هایی از طرف این گونه شرکت ها هستند، عدم حمایت از آن ها برای تولید کالای اصیل و با کیفیت است. از این رو تولید کننده با قبول سفارشات انبوه شرکت های هرمی و خارج کردن کالای با کیفیت از خط تولید بازار را با انبوهی از کالای بی کیفیت رو به رو می کند.

۲: آسیب به هویت معنوی صنایع دستی

شیوه تولید و فروش صنایع دستی از طریق شرکت های هرمی به هویت فرهنگی و اصالت این آثار لطمه ی جدی و جبران ناپذیری وارد می کند. این کالا ها بار هویت یک ملت را به دوش می کشند و با این گونه بازاریابی و کیفیت پایین از ارزش معنوی این محصولات کاسته و بر سود خود افزوده اند.

 

 

۳: بر هم زدن چرخه تولید، بازاریابی و فروش

تولید کنندگانی که سفارش های انبوه موسسات هرمی را می پذیرند دیگر قادر به قبول سفارشات از مشتریان همیشگی خود نیستند. از این رو شرکت و ها و سازمان هایی که همیشه از صنایع دستی برای هدایای سازمانی خود استفاده می کردند دیگر اعتمادی به این صنف نخواهند داشت و کم کم کالاهای الکترونیک و بعضا چینی به عنوان هدایای تبلیغاتی و سازمانی در میان شرکت ها رد و بدل می شود. ذکر این نکنه ضروری است که خریدارانی که به شرکت های هرمی برای خرید هنر های دستی مراجعه می کنند اکثرا مشتری واقعی نیستند و برای گسترش شبکه فروش و افزایش زیر شاخه دست به خرید می زنند.

۴: قیمت بالای مصرف کننده:

در حالی که سفارشات این شرکت ها به صورت انبوه با قیمت تمام شده پایین است، به دلیل وجود زیر شاخه های متعدد و افزایش قیمت پلکانی در نهایت کالای بی کیفیت با قیمت بالا به مشتری نهایی فروخته می شود. که این خود سبب بی اعتمادی به بازار صنایع دستی خواهد شد.

۵: اشباع بازار

از آنجا که صنایع دستی کالاهایی ماندگار هستند و جز اقلام مصرفی محسوب نمی شوند، عرضه ی آن باید به گونه ی محدود باشد. اما موسسات هرمی با سفارشات زیاد خود و اشباع کردن بازار با این کالاهای بی کیفیت عرضه را بیش از تقاضا کرده اند که خود دلیلی بر رکود کارگاه های صنایع دستی در سال های آتی خواهد شد.

۶:   زیان در بلند مدت برای کارگاه های تولید کننده:

  • پایین آمدن کیفیت کار برخی برند های معتبر صنایع دستی که با شرکت های هرمی همکاری می کنند
  • نارضایتی مشتریان همیشگی قبلی که دیگر سفارشات شان از سوی تولید کننده پذیرفته نمیشود
  • امکان جلوگیری از فعالیت شرکت های هرمی از سوی مراجع قانونی (و عدم پرداخت مطالبات تولید کننده)

 

این مقاله سعی داشت با نگاهی دلسوزانه به بازار صنایع دستی و ارائه دلایلی مبنی بر زیانی که شرکت های هرمی بر پیکره ی بازار و اقتصاد و کارگاه های تولیدی هنر های دستی وارد می کنند، تبعات فعالیت شرکت های هرمی را بازگو کند.

یک نظر در “شرکت های هرمی در صنایع دستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *