هنوز سوزن دوزی بلوچ

سوزن دوزی بلوچ

هنر سوزن دوزی بلوچ  هنری است که سابقه آن را به  ۲۰۰ سال پیش از ظهور اسلام نسبت می دهند. اما می توان سابقه آن را همزمان با تولید نخ ابریشم دانست؛ زیرا این هنر اصیل و شکیل در گذشته با استفاده از نخ های ابریشمین رنگارنگ بر سطح پارچه های نخی شکل می گیرد.

سوزن دوزی بلوچ برگرفته از ذوق و قریحه زنان جنوب شرقی ایران است که می توان گفت تقریبا تمام دختران این منطقه آن را در خردسالی نزد مادر و مادربزرگ خود این هنر- صنعت را می آموختند. می گوییم هنر – صنعت، زیرا در گذشته زنان ایران زمین برای زیبایی هر چه تمام تر پوشاک و محیط زندگی خود این هنر را وارد زندگی می کردند تا در کنار کاربرد های موثر آن ها زیبا و منحصر به فرد نیز باشند.

 

بلوچ دوزی یا سوزن دوزی

بلوچ دوزی یا سوزن دوزی

لوازم و مواد مورد نیاز سوزن دوزی

  • نخ پنبه
  • پارچه
  • سوزن
  • ذوق
  • خلاقیت زنانه

تمامی مواد مورد نیاز برای خلق یک اثر هنری اصیل است.

  • نخ

گفتیم در گذشته از نخ ابریشم برای این رودوزی استفاده می شد اما اکنون استفاده از نخ های رنگارنگ پنبه ای فراگیر شده است. این نخ ها به صورت کلاف هایی که ” دمسه” نامیده می شوند در بازار موجود هستند. بعضی از انواع مرغوب آن ها فرانسوی است و بیشتر شان از پاکستان (که خود منشا این رودوزی ها است) وارد می شوند. اما خوشبختانه در ایران نیز این گونه نخ ها تولید می شود.

  • پارچه

پارچه در سوزن دوزی نقش بسیار پر رنگی دارد. زیرا تار و پود آن مشخص می کند که کار در آخر به چه حد ظریف و پر کار باشد. این پارچه باید دارای تار و پود منظم و کاملا عمود بر هم باشد چرا که سوزن‌دوز نقش را بر اساس شمارش تار و پود پیاده می‌کند. و نقوشی که در ذهن دارد را بدون نقشه روی این بوم پیاده می کند. هرچه پارچه ظریف تر باشد در پایان نقوشی ای پرکار تر خواهیم داشت.

 

هنرمند بلوچ باف

هنرمند بلوچ باف

نقوش در سوزن دوزی بلوچ

در بلوچی دوزی بیشترین طرح و نقشی که به چشم می آید نقوش هندسی هستند. در این نقوش حتی حیوانات و گیاهان و درخت ها نیز با طرح های هندسی شکل می گیرند. نقوشی که بیشترین کاربرد را دارد نقوش انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی هستند. (البته قابل ذکر است که تمامی موارد به شکلی هندسی سوزن دوزی می شوند.)

نقوش به کار رفته در بلوچ بافی

نقوش به کار رفته در بلوچ بافی

زیبایی هنر سوزن دوزی بلوچ به این است که در زندگی روزمره مردمان آن دیار کاربرد روزانه دارد و با وجود گذشت سالیان دراز و رفت و آمد مد های متنوع لباس همواره جایگاه خود را در فرهنگ غنی مردمان بلوچ حفظ کرده است. سوزن دوزی بلوچ دارای مهر اصالت از سازمان یونسکو می باشد و در فهرست میراث معنوی کشور نیز ثبت شده است.

 

اگر مایل هستید تا در مورد هنر گلیم بافی  و یا پته دوزی هم اطلاعاتی کسب کنید بر روی آن کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *