جعبه سنگی

جعبه سنگی هنری ایرانی

جعبه سنگی در واقع بر گرفته از هنر سنگ کاری می باشد ، هنر سنگ کاری در ایران سابقه ای هفت هزار ساله دارد که در آثار کهن ایران باستان نیز مشهود است. سنگ مرمر از جمله سنگهایی است که در سنگ کاری از آن استفاده می شود. مرمر سنگی آهکی است و ایران یکی از بهترین منابع این ذخیره ی ارزشمند است.معادن ده رستم بم و قروه سنندج از جمله ی این معادن در ایران می باشند.

هنرمندان ما امروزه توانسته اند سبک جدیدی از این تراش و سنگ کاری را اختراع کنند. بگونه ای که قادر به برش سنگ مرمر ازضخامت یک میلیمتر تا یک سانتی متر می باشند .ظرافت و جلای سنگ مرمر حاصل در حدی است که عبور نور از آنها زیبایی فوق العاده ای به آنها می بخشد.این دستگاه کاملا منحصر بفرد و دارای ثبت اختراع می باشد. از برشهای ظریف سنگهای مرمر در ساخت جعبه های دست سازی استفاده می شود که با وجود طرح های زیبا و اصیل نقاشی شده بر روی آنها زیباییشان دو چندان می شود از این جعبه ها در نگهداری جواهرات ، قرآن و… استفاده می شود.

علاوه بر آن هر لایه ی طراحی شده از این سنگ زیبا خود به تنهایی می تواند تابلوی زیبایی را خلق کند. وجود ناخالصی های موجود در سنگ، رنگهایی چون کرم، قهوه ای، سیاه و …را بوجود می آورد که خود بعنوان یک رنگ آمیزی طبیعی در طرح ها بکاررفته است.