جایگاه صنایع دستی ایران در جهان

صنایع دستی ایران

جایگاه صنایع دستی ایران در جهان

با بررسی جایگاه صنایع دستی ایران در جهان به این نکته پی خواهیم برد که هنر ایرانی در دنیا محبوب و شناخته شده است. یکی از عوامل شناخته شدن این هنر ها و ارتقاء جایگاه صنایع دستی در جهان تنوع در جنس و کاربرد، و همینطور ذوق و قریحه مثال زدنی ایرانیان هنرمند است. جایگاه صنایع دستی با تسهیل راه های خرید و فروش و صادرات مطمئنا به سطوح بهتری خواهد رسید.

توریست های خریدار صنایع دستیصنایع دستی در تعریف جهانی:

بر طبق تعریف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو) “صنایع دستی به محصولاتی اطلاق می شود که توسط هنرمند صنعتگر کاملا با دست و یا با کمک ابزار ساده یا مکانیکی تولید می شوند تا زمانی که سهم دستان هنرمند از ابزار کمکی کمتر نباشد.”

 • صنایع دستی محبوب ایرانی در جهان

هنر های دستی ایرانی در ۴۰۰ گروه اصلی جای می گیرند و داراری ۳۰۰۰ هزار نوع هستند. از این میان برخی از آن به سبب برندسازی و یا سهولت در صادرات، در دنیا بیشتر شناخته شده اند.

محبوب ترین صنایع دستی ایرانی در جهان:

 • گلیم و فرش ایرانی
 • زیورآلات سنتی و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
 • ظروف شیشه ای دست ساز
 • سفال و سرامیک
 • ظروف فلزی قلمزنی شده از جنس نقره و مس و برنج
 • صنایع دستی چوبی

 

 • کشور های خریدار صنایع دستی ایران:

با اینکه ایران سومین کشور تولید کننده صنایع دستی در جهان است، در زمینه صادرات در جایگاه ۳۹ ام قرار دارد. شاید اگر تحریم ها نبود و راه های تولید و فروش این صنایع در داخل کشور تسهیل می شد جایگاه بسیار بهتری نصیب میهن مان، که مهد هنر های ناب دستی است، می شد. بنا بر گزارشی که سال ۹۶ از زبان پویا محمدیان، معاون سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی، مطرح شد، ” بیشترین میزان رشد در سبد صادرات کالاهای غیرنفتی کشور به صنایع ‌دستی اختصاص دارد.” امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و ترکیه از اصلی ترین وارد کنندگان صنایع دستی ایرانی هستند.

 

 

 • دریافت مهر اصالت یونسکو

یکی از راه های افزایش آگاهی و شناخته تر شدن هنر های دستی کشور و ارتقاء جایگاه صنایع دستی در جهان، دریافت مهر اصالت یونسکو است. این مهر از جانب شورای جهانی صنایع دستی به هنرمندان اعطا می شود تا آن ها را به جهت تولید صنایع دستی با مهارت ها، الگو ها و درون مایه های سنتی، به گونه ای خلاقانه تشویق نماید تا تولید صنایع دستی با کیفیت همچنان تداوم داشته باشد. مهر اصالت یونسکو از طرف دفاتر منطقه ای این نهاد به هنرمندان و آثاری که استاندارد های شورا را رعایت کرده باشند تعلق می گیرد.

 

 

 • دریافت کنند گان مهر اصالت در ایران

برنامه “مهر اصالت یونسکو” در سال ۲۰۰۰ توسط این سازمان پایه گذاری شد و یک سال بعد در ۲۰۰۱ برای اولین بار اجرا شد. اما این مراسم در سال ۲۰۱۲  در جهان همه گیر شد. این جوایز هر دو سال یک بار از جانب شورای جهانی صنایع دستی با همکاری شرکای اصلی به مشمولان اعطا می شود. کشور ایران که مهد هنرهای سنتی و اصیل است از سال ۲۰۰۷ در این برنامه عضو است و در هر دوره ای آثار زیادی را جهت دریافت مهر اصالت به شورای جهانی صنایع دستی معرفی می کند و از میان این آثار تعداد در خور توجهی این مهر را دریافت می کنند.

اسب زرین فام اثر بهزاد اژدری. دارای مهر اصالت یونسکو

 • هنرهای ایرانی دارای مهر اصالت یونسکو

بر طبق منطقه بندی هایی که سازمان یونسکو انجام داده است ایران جز کشور های آسیای مرکزی به شمار می رود و در برنامه شورای صنایع دستی با کشور های افغانستان‌، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان هم‌ گروه است. در سال ۲۰۱۲ جلسه شورای جهانی صنایع دستی در رابطه با مهر اصالت یونسکو در ایران برگزار شد که در این دوره ۱۴۷ اثر از آثار هنرمندان ایرانی موفق به دریافت این مهر اصالت شدند. در سال ۲۰۱۴ سه اثر ایران به مرحله داوری شورای جهانی رسیدند که از میان آن ها اثری از نساجی سنتی خانم افسانه مدیر امانی و  اثر سرامیکی بهزاد اژدری به نام اسب زرین فام موفق به دریافت مهر اصالت شدند.

 

چگونه جایگاه صنایع دستی ایران در جهان را ارتقاء دهیم

برای بررسی این موضوع باید راه کار های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجود را بررسی کرد.

 • تشویق و حمایت از هنرمندان و صنعت گران این عرصه برای تولید با کیفیت تر و بالا بردن سطح اطلاعات و مهارت های آن ها با توجه به تغییرات فرهنگی نمودار های عرضه و تقاضا
 • تجلیل از صنایع دستی به صورت دوره ای با برگزاری نمایشگاه های ملی و بین المللی و شناساندن آن به مردم داخلی و خارجی
 • کم کردن هزینه ها برای بازرگانان و تسهیل امر صادرات
 • حذف تولیدکنندگان کالاهایی که برای فروش و سود بیشتر کیفیت را فدا می کنند
 • تبلیغات و فرهنگ سازی در راستای معرفی هر چه بهتر این صنایع

حرف آخر:

از آنجا که صنایع دستی هر کشور با مواد اولیه ای که در همان کشور یافت می شود ساخته می شوند و نیازمند مواد اولیه وارداتی نیستند؛ قیمت تمام شده ی مناسبی دارند و می تواند یکی از درآمد زا ترین محصولات داخلی باشد. با تسهیل امر تولید، صادرات و رایزنی های بین المللی می توان راه را برای هر چه بیشتر جهانی شدن صنایع دستی اصیل ایرانی باز کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *